shutterstock_70638532

Artróza sa môže ohlásiť aj v tridsiatke

Artróza má najradšej kolenné a bedrové kĺby, chrbticu a malé kĺby na prstoch. Nepripraví vás o život, ale poriadne vám ho skomplikuje. Kĺbová chrupavka sa postupne opotrebúva a stenčuje. Kosti sa začnú o seba trieť, môžu sa objaviť na nich výrastky a v konečnom štádiu kĺb úplne skostnatie.

PRIVEĽA KÍL

Artróza patrí medzi civilizačné ochorenia. „Za opotrebovanie kĺbov môžu často vrcholový šport, úrazy, genetika, ale v poslednom období predovšetkým obezita. Ak máte od dvadsiatich rokov sto kíl, v štyridsiatke budete mať také zničené kĺby, akoby ste mali sedemdesiat rokov.

Priveľká hmotnosť neprimerane preťažuje nosné kĺby. A nielen to. Obéznym ľuďom v krvi koluje veľa tukov, glukózy a kyseliny močovej, ktoré pohybový aparát ničia a vedú k artróze,“ podotýka reumatologička MUDr. Soňa Tomková a dopĺňa, že ďalšími vinníkmi sú nedostatok pohybu, strava bohatá tuky a cukrovka 2. typu.

MUSIA SCHUDNÚŤ

Artróza vás pomerne včas donúti zaklopať na dvere lekára. Chorobné zmeny v chrupavke sprevádza krutá bolesť, kĺby tuhnú, opúchajú a zhoršuje sa ich ohybnosť. „Röntgenové vyšetrenie môže definitívne potvrdiť ochorenie,“ objasňuje MUDr. Tomková. Podľa nej sú však terapeutické možnosti pomerne obmedzené.

„Neexistuje liečba, ktorá kĺb uzdraví. Chorobný proces môže iba spomaliť. Predpíšeme vám lieky proti zápalu, bolesti, odporučíme voľnopredajné prípravky na obnovu a výživu chrupavky.

Ak trpíte nadváhou, musíte schudnúť a zdravšie jesť. V krvi sa zníži hladina cukrov, tukov a kyseliny močovej. Bez toho vám nepomôžu žiadne lieky,“ vysvetľuje špecialistka, podľa ktorej je práve v tom najväčší kameň úrazu. „Obézni očakávajú, že si dajú tabetu a bude dobre. Odmietajú zredukovať hmotnosť a začať športovať.

Práve pohyb hrá pri liečbe artrózy nesmierne dôležitú úlohu. Zmierňuje bolesti a kĺb udrží vo forme čo najdlhšie. „Pri začínajúcej artróze sú najvhodnejšie intenzívne prechádzky. Myslite však na to, že ich nesmie sprevádzať bolesť. Ak sa objaví, doprajte si pár minút oddychu, kým sa vám neuľaví,“ radí MUDr. Tomková.

ČO VÁM HROZÍ?

Liečbu nepodceňujte, ochorenie nepotrebuje veľa času. “Hrozia vám problémy s chôdzou a výkonom práce, neskôr invalidita a operácia, pri ktorej sa poškodený kĺb nahradí umelým.”

U mladých ľudí sa k tejto možnosti uchyľujeme až ako k poslednej, pretože aj umelý kĺb má životnosť. Nanajvýš pätnásť až dvadsať rokov. Keď vám ho dáme v štyridsiatke, do konca života si ešte raz ľahnete na operačný stôl,“ objasňuje MUDr. Tomková

Zdroj: http://www.pluska.sk
Zdroj foto: www.shutterstock.com