chrbát_0

Fitness pre chrbát

Postavte sa pred zrkadlo vo vašom obvyklom postoji. To znamená uvoľniť sa, stáť tak, ako je vám to najprirodzenejšie. Potom sa vystrite, tlačte ramená dozadu a bradu držte zdvihnutú. Pravdepodobne budete cítiť, ako by ste vystrkovali hrudník, ale to je správne držanie tela. Ak sa cítite zvláštne, mali by ste upraviť svoj postoj. Pretože takto by to malo v ideálnom prípade vyzerať.

Posaďte sa rovno

Hrbenie je zlozvyk, ktorého sa nedá len tak ľahko zbaviť. Väčšina ľudí nezvykne sedieť rovno, a potom je veľmi ťažké mať správne držanie tela. Mali by ste sedieť čo najvzadšie, ako sa na stoličke dá, s cieľom vytvoriť trojuholník so zadkom a lonovou kosťou.

Nohy by mali byť celou plochou chodidla na zemi. Kolená nasmerujte k prostrednému prstu na nohe, tlak preneste na palec, malíček a vonkajšiu stranu päty. Takto budete sedieť optimálne, dokonca sa môžete aj oprieť naklonením dozadu. Chrbtica by vás ani v takomto prípade nemala začať bolieť.

Aj pri práci s počítačom ľudia získavajú zlé návyky. Je tam totiž tendencia nakloniť sa k počítaču alebo notebooku. To škodí dolnej časti chrbtice. Ak chcete sedieť správne, uistite sa, že vaša obrazovka je asi na dĺžku paže od vás. Hornú časti obrazovky by ste mali mať na úrovni očí.

Ponaťahujte sa

Svaly, ktoré nie sú namáhané, slabnú. To znamená, že okolité svaly musia pracovať tvrdšie na podporu tých slabých. Využite všetky svoje svaly tým, že ich začnete naťahovať. Na posilnenie chrbtových svalov sú ideálne cviky v pilatese a joge.

Napodobnite svojho domáceho miláčika. Mačky aj psy sa vždy po dlhšej doby bez pohybu ponaťahujú. Vy by ste mali urobiť to isté. Doma si môžete ľahnúť tvárou dolu na zem, zdvihnúť sa lakťami a bedrá nechať na podlahe. Chvíľu v tejto pozícii zotrvajte, prípadne ju zopakujte, aby ste si natiahli celý chrbát.

Cvičenia na posilnenie jadra tela sú väčšinou zamerané na brušné svalstvo. V skutočnosti však jadro siaha od hrudného koša do polovice stehien. Silné jadro vám nedovolí leňošiť a prirodzene vás bude držať v zdravej pozícii pri státí aj sedení. Opäť je to pilates a joga, ktoré skvelo posilnia tieto dôležité svaly.

Mali by ste si zvyknúť mať jadro tela pri sedení aj státí napnuté. Najskôr vám to môže pripadať nepohodlné, no keď si na to zvyknete, pôjde to samo. Takto spevnené svalstvo vás udrží v normálnej polohe.

Aj spánok zaváži

Dokonca nesprávna poloha počas spánku spôsobuje bolesti chrbta. Vyhnite sa spánku na bruchu, pretože to môže vytvoriť napätie na krku. Aj priveľa vankúšov pod hlavou spôsobuje podobné problémy. Vyhoďte teda všetky mäkké alebo staré vankúše, a vymente matrac za taký, ktorý poskytne telu tú správnu podporu. Váš chrbát sa vám poďakuje.

Práca na zlepšení držania tela trvá len niekoľko minút denne, ale výsledky sú skvelé. Budete automaticky urobiť vyzerať lepšie a zmiernia sa, alebo úplne zmiznú bolesti. Výsledkom bude aj dojem, že ste vyšší, štíhlejší a spokojnejší.

Zdroj: www.pluska.sk
Zdroj foto: www.shutterstock.com