shutterstock_115950610

Krásne topánky nemusia znamenať utrpenie

Pri nakupovaní obuvi je najdôležitejšie uvedomiť si, na čo sa bude využívať. Ak ide o neformálnu obuv určenú na pracovisko, ženy by sa mali vyhnúť opätkom vyšším ako 5 centimetrov. Ideálna je tiež gumená podrážka a vytvarovaná klenba topánky. Guma pôsobí ako vankúš pre prednú časť chodidla, kde sa objavuje najviac problémov.

Opätky len minimálne

V otázke výšky opätkov sa dá určite povedať, že čím nižšie, tým zdravšie. Ak sú však vysoké podpätky naozaj nutné, ich nositeľka by mala čas ich nosenia okresať na minimum. Odporúčajú sa tiež poddajnejšie materiály, napríklad mäkká koža. Topánka by tiež nemala byť v prednej časti príliš tesná. To môže spôsobiť problémy s kĺbmi a nervami, postupom času aj deformáciu chodidla.

Noha je v závere dňa o niečo väčšia ako dôsledok opuchnutia. Ideálne je teda nakupovať topánky v tomto čase. Tak je menšia pravdepodobnosť, že vás budú tlačiť. Stále je však nutné vybrať si veľkosť, pri ktorej majú prsty na nohách ešte rezervné miesto. Dajte však pozor, aby sa vám topánky pri chôdzi nevyzúvali.

Väčšie tenisky sú nutné

Pokiaľ ide o bežecké topánky, navrhuje sa ísť hore o polovicu alebo dokonca celé číslo. Pri došliapnutí sa noha pohybuje vpred. Ak nemá žiadne extra miesto, prsty narazia a musia sa ohnúť. Následkom sú kurie oká, pľuzgiere a problémy so šľachami.

Pri výbere topánok by mal ísť estetický prvok do úzadia. Správna podpora nohy, vytvarovanie podľa klenby chodidla a odpruženie sú jednoznačne pre krásu nôh užitočnejšie, ako módne topánky deformujúce chodidlá.

Zdroj: www.pluska.sk
Zdroj foto: www.shutterstock.com