1_44

Kto nemôže ísť do sauny?

Preč sú časy, kedy jedinou saunou bola suchá, švédska, ktorá nemusí vyhovovať každému a ani si ju zo zdravotného hľadiska nemôže každý dopriať. Dnes máte na výber z niekoľkých typov a je iba na vás, ktorý sa rozhodnete uprednostniť.

Čo získate pravidelným pobytom v saune?

– posilnenie imunitného systému – zlepšenie prekrvenia celého organizmu zvonka aj zvnútra
– skvalitnenie látkovej výmeny, naštartovanie metabolizmu
– podporí sa regenerácia svalstva
– čistí sa pokožka, zbavuje sa odumretých čiastočiek, po saune je zamatovo hladká a hebká
– striedaním tepla a chladu sa trénujú cievy
– celkové uvoľnenie tela a odbúranie stresu – vyhladenie a vypnutie pokožky, zbavíte ju odumretých čiastočiek, doprajte si v saune masáž masážnou rukavicou

Kedy na saunu zabudnite:
– ak máte vysoký krvný tlak a ste náchylní na akúkoľvek srdcovú príhodu
– máte chorú štítnu žľazu, obličky, máte cukrovku
– ste tehotná, dojčíte alebo máte menštruáciu

Pred vstupom do akejkoľvek sauny:
– odložte si všetky šperky, hodinky, piercing
– dôkladne sa umyte a poutierajte do sucha
– nejedzte nič ťažké, nepite alkohol, iba neperlivú vodu

SUCHÁ SAUNA – ŠVÉDSKY TYP

Vlhkosť v nej je minimálna, teplota dosahuje až úctyhodných 100 – 110 stupňov. Jej obľuba pomaly klesá, keďže je mimoriadne zaťažujúca pre ľudský organizmus, dýchanie horúceho suchého vzduchu a ťažšie potenie mnohým nevyhovuje. Odporúčajú sa tri cykly od 5 až do 15 minút. Po každom pobyte v saune je dôležité ochladenie organizmu, či už v studenom bazéne alebo pod sprchou. Dopĺňajte si tekutiny, keďže môžete stratiť od 100 ml až do 2000 ml vody. Po ukončení tretieho cyklu sa osprchujte a ľahnite do odpočivárne a pokojne si pospite.

VLHKÁ SAUNA – FÍNSKY TYP

Klasický fínsky typ znamená, že sa budete potiť a vyhrievať v mierne teplej saune. Súčasne je udržiavaná relatívne vysoká vlhkosť až 80 percent. Dôležité je, aby teplota neprekročila 75 – 80 stupňov. Čím je vzduch vlhší, lepšie sa dokáže teplo dostať na pokožku. Postup je rovnaký ako pri suchej, švédskej saune.

INFRASAUNA

Ide o pravdepodobne najzdravší spôsob saunovania. Dovoliť si ho môžu ľudia s chorým srdcom, astmatici a alergici. Infračervené hĺbkové svetlo nachádza v medicíne využitie už dlhé roky a dosahujú sa s ním vynikajúce terapeutické výsledky. Infračervené lúče sú neviditeľné, dlhovlnné lúče zo svetelného spektra zabezpečujú teplo, ktoré je v princípe ako slnečné svetlo, ale bez škodlivých UV lúčov.

Efektné sálavé teplo vniká hlboko pod povrch pokožky a spúšťa procesy, ktoré fungujú ako balzam pre vaše zdravie. Hĺbkové teplo stimuluje svaly a orgány, následkom tejto stimulácie je silné potenie približne po desiatich minútach pobytu v infrasaune.

To doslova cítite, ako z vás odchádzajú toxíny, ako sa celé telo uvoľňuje. Ide o prirodzené potenie, vďaka ktorému prichádza k hĺbkovému čisteniu. Odbúrava sa zlý cholesterol, jedovaté látky a ťažké kovy. Blahodárny účinok pocíti celý pohybový aparát. Teplota dosahuje od 40 do 60 stupňov. Na rozdiel od klasickej sauny sa „okúpete“ iba raz a to po dobu až jednej hodiny bez prerušenia, minimálna dĺžka pobytu by mala byť 25 minút.

BIOSAUNA

Pri teplote od 40 do 55 stupňov a vlhkosti od 45 do 55 percent sa budete cítiť veľmi príjemne. Pre srdce a krvný obeh predstavuje biosauna iba nepatrnú záťaž a je optimálnym prostriedkom na uvoľnenie svalstva a psychiky. Okrem toho urýchľuje látkovú výmenu a telo zbavuje škodlivých látok. Pobyt v nej trvá 20 minút a dopĺňajú ho farebné svetelné efekty. Červené svetlo pôsobí osviežujúco na vnútro, podporuje prekrvovanie a aktivuje činnosť srdca. Žlté svetlo uvoľňuje napätie a aktivuje činnosť žliaz Zelené svetlo upokojuje, pôsobí pozitívne a podporuje pocity harmónie Modré svetlo upokojuje, uvoľňuje a znižuje krvný tlak. PARNÁ SAUNA V parnom kúpeli sa teplota pohybuje medzi 40 až 48 stupňami, maximálne však šesťdesiat pri vlhkosti skoro 100 percent. Pôsobenie pary prečisťuje pokožku, para napomáha v odstraňovaní odpadových látok z tela a zlepšuje elasticitu pokožky.

 

Zdroj: www.pluska.sk

Zdroj foto: www.shutterstock.com