1_3

Mýty o zdraví a vzťahoch

Citrusy zlikvidujú chrípku

OMYL

Dopujete sa vitamínom C z exotického ovocia? Podľa imunologičky a alergiologičky MUDr. Agáty Štorekovej by ste to s citrusmi nemali preháňať ani v čase chrípky. „Názory odborníkov sa síce rôznia, ale prikláňam sa k výskumu, ktorý v roku 2007 urobili na univerzite v Helsinkách.Problém citrusov je v tom, že sú kyslé aj sladké zároveň. Cukor veľmi ovplyvňuje imunitný systém. Oslabuje biele krvinky v boji proti vírusom, niekedy sú po konzumácii cukru úplne paralyzované. Rovnako na imunitu útočia aj príliš kyslé chute, tiež ju oslabujú. Takmer tridsať rôznych štúdií potvrdilo, že vitamín C ma ma na chrípku minimálny vplyv. Ak chcete predsa len doplniť vitamíny, dajte pred citrusmi prednosť jablkám,“ odporúča doktorka Štoreková.

Dieťa upevní vzťah

ANI NÁHODOU!

S každým ďalším dieťaťom klesá pocit šťastia v partnerskom vzťahu. „Buďte realisti,“ hlása psychologička Terry Orbuchová, PhD. z Univerzity vo Wisconsine. Ak očakávate, že potomok váš vzťah s partnerom upevní, budete rozčarovaní, že to tak nie je. Neznamená to, že by sa vytratila láska, len veci sú komplikovanejšie. Dokonca sa potvrdilo i to, že partneri sa s príchodom dieťaťa začnú viac hádať.

Za jeden vytrhnutý vlas vyrastú tri ďalšie

NAŠŤASTIE, NIE

S pribúdajúcim vekom sa na každej hlave objaví biely alebo sivý vlas. Za jeho farbu môže pigment melanín, ktorý sa nachádza vo vlasovej kôre. Šedivenie vlasov je spôsobené práve stratou melanínu z vlasovej kôry. Keď sa produkcia melanínu ukončí celkom, vlas je celkom biely. Vytrhnutie jedného šedivého vlasu nespôsobí, že zrazu v ostatných vlasoch bude pigment ubúdať rýchlejšie. No namiesto trhania vyhľadajte kaderníčku, ktorá vám dá na vlasy špeciálnu farbu na šediny. Budete opäť prirodzene farební.

Pohár vína pred spaním vám pomôže zaspať

ÁNO, ALE…

Alkohol síce pôsobí ako mierne sedatívum, ktoré navodzuje ospalosť, ale spánok po ňom nebude kvalitný. Ráno sa zobudíte unavení a nepokojní. Je pravda, že od vína ľahšie a skôr zaspíte, ale počas noci sa budete budiť. Vedci z Michiganskej univerzity neodporúčajú piť alkohol aspoň tri hodiny pred tým ako sa uložíte do postele. Platí to najmä pre ženy. Tým alkohol doslova berie spánok.

Tma kazí zrak

NAOPAK

Rozsvieť si, prídeš o oči. Aj vám to už niekto niekedy povedal? Neseď blízko pred televízorom, nečítaj v prítmí… Doteraz však nikto nepotvrdil, že by sledovanie televízora zblízka alebo čítanie pri zlom osvetlení poškodilo zrak niekomu, kto ho nemal inak poškodený. Je to síce pre oči namáhavé a môžu sa rýchlejšie unaviť, ale určite sa nepokazia. Skôr vedci zastávajú názor, že si ich takto viac vytrénujete. Pri ideálnych podmienkach môže totiž zrak zlenivieť.

Zdroj: www.pluska.sk
Zdroj foto: www.shutterstock.com