shutterstock_161192453

Maslové pukance spôsobujú Alzheimera

Diacetyl je látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v rôznych potravinách, kde dochádza ku kvaseniu. Prírodný diacetyl obsahujú alkoholické nápokoje aj mliečne výrobky, napríklad jogurty. Diacetyl sa však dá vyrobiť aj umelo, chemickou cestou. A práve ten vedci podozrievajú zo škodlivého účinku na naše zdravie. Čo si o tom myslia naši lekári? Máme prestať jesť maslové pukance?

Poškodí nám gény?

„O tomto zistení som ešte nepočula. Platí však, že je veľa faktorov, ktoré spúšťajú Alzheimerovu chorobu. Sú to stres, úraz hlavy, voľné kyslíkové radikály a gény, ktoré sa počas života poškodia. Na poškodenie génov pritom môžu vplývať rôzne látky. Preto vopred nevylučujem, že to nemôže byť aj najnovšie zistený diacetyl,“ povedala pre PLUS Jeden deň primárka Izabela Mátéffy zo Špecializovanej geriatrickej nemocnice Podunajské Biskupice.

WHO sa nebojí

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však zatiaľ na poplach kvôli podozrivému diacetylu nebije.„Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a Vedecký výbor WHO pre aditívne látky posúdili v uplynulom roku všetky dostupné vedecké údaje o aróme diacetyl. Konštatovali, že nie sú známe žiadne negatívne údaje pri použití diacetylu v potravinách v primeranom množstve,“ vyjadrila sa zase hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magda Tóth Želeňáková.

Našli sme len „arómu“

Zaujímalo nás, čo obsahuje pukancová kukurica s maslovou príchuťou, ktorá sa predáva u nás. Výrobky, ktoré sme našli na regáloch obchodov, boli určené na zohriatie v mikrovlnke. Podrobne sme preštudovali ich zloženie. Medzi vypísanými surovinami bola uvedená iba aróma a v zátvorke informácia, že obsahuje mlieko či sušenú sladkú srvátku.

Stačí takéto označenie? Podľa ministerstva pôdohospodárstva áno. „Náš potravinový kódex aj európska legislatíva vyžadujú, aby sa na obaloch deklarovalo, že potravina je aromatizovaná. Preto označenie aróma stačí,“ povedala tlačová tajomníčka Zuzana Gulová.

Zdroj: www.pluska.sk
Zdroj foto: www.shutterstock.com