shutterstock_128012267

Osteoporóza: Nebezpečný zlodej kostí

Čo je to osteoporóza?

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že kosti sú neživou hmotou, opak je pravdou. V prípade kostí ide totiž o živé tkanivo, ktoré sa pravidelne obmieňa. To v praxi znamená dvojitý proces, ktorý spočíva v odbúravaní kostí a následnej novotvorbe. Ak však preváži odbúravanie kostí nad ich novotvorbou, kosti začínajú rednúť. A práve rednutie kostí sa odborne nazýva osteoporóza.

Ako k nej prídeme?

Vo všeobecnosti sa osteoporóza pokladá za chorobu tretieho tisícročia. Jej zárodky možno hľadať už v útlom veku detí, ktoré nemajú dostatočné množstvo pohybu a mlieko nahradzujú rôznymi sladkosťami. Práve detský vek je kľúčový na vývoj silných a zdravých kostí, preto by sme nemali zabúdať na pravidelný prísun vápnika a naše ratolesti kŕmiť potravinami bohatými na tento vitamín.

Osteoporóza trápi každú tretiu ženu po päťdesiatke. V súvislosti s týmto druhom vykrádača kostí sa používa termín postmenopauzová osteoporóza, ktorá vznikla v dôsledku menopauzy a poklesu ženského hormónu estrogén. Aj keď sa mnohé ženy obávajú, že s odznením poslednej menštruácie príde osteoporóza, v skutočnosti prichádza až ako neskorý dôsledok klimaktéria. Druhým typom choroby pohybového ústrojenstva je senilná osteoporóza, ktorá sa prejavuje u starších ľudí ako dôsledok zastavenia procesu novotvorby kostí.

Príčiny vzniku osteoporózy

Asi 60% kostnej hmoty máme dané geneticky. Ak teda vaši rodičia trpeli týmto ochorením, je pravdepodobné, že sa nevyhne ani vám. Ďalším rizikovým faktorom je minimálny prísun vápnika, horčíka a stopových prvkov, ktorý sa často podpisuje pod vznik osteoporózy. Môžu ju tiež vyvolať rôzne lieky a takisto býva dôsledkom iných chorôb, ako ochorenia žalúdka, žlčníka, čriev, pečene, pľúc a reumy. Dobré podmienky pripravujete osteoporóze aj vtedy, ak nadmerne konzumujete alkohol a fajčíte. Ani káva, resp. kofeín nefungujú dvakrát preventívne. Práve naopak. Kofeín vyplavuje z tela vápnik, ktorý je alfou a omegou zdravých kostí.

Dôsledky osteoporózy

Ako sme už spomínali, pri osteoporóze dochádza k rednutiu kostí. Osteoporóza ako taká nepredstavuje nebezpečenstvo, nebezpečné sú predovšetkým jej následky, teda zlomeniny. Medzi najčastejšie osteoporotické zlomeniny patria zlomenina kosti predlaktia, zlomeniny stavcov a zlomenina horného a dolného konca ramennej či stehennej kosti. Práve zlomenina krčka stehennej kosti máva často až fatálne následky. Pacient musí byť hospitalizovaný na ortopedickom oddelení a často si táto zlomenina vyžiada aj operáciu. Táto zlomenina je na 7. mieste najčastejších úmrtností hospitalizovaných pacientov na Slovensku.

Príznaky, liečba a prevencia

Osteoporóza sa dlho vyvíja bez akýchkoľvek príznakov. Najhlavnejším a väčšinou aj prvým je až zlomenina, ktorú lekár na základe rtg. snímky pomenuje ako osteoporotickú. V tejto súvislosti sa hneď rozbehne proces jednoznačnej diagnostiky, ktorý spočíva v odobratí vzorky krvi, moču a tiež absolvovanie denzitometrického vyšetrenia kostí. Počas vyšetrenia sa pacientovi meria hustota kostí, na základe ktorej sa môže jednoznačne určiť miera ich zrednutia.

Zdroj: diva.aktuality.sk
Zdroj foto: www.shutterstock.com