shutterstock_116440234

Príčiny hromadenia tekutiny v brušku

Nafúklo sa vám z ničoho nič bruško? Objem sa nezmenšuje ani stolicou, alebo športom? Dokonca vás začína bolieť a netušíte, prečo zadržiavate tekutiny, keď aj dôsledne pijete?

Ascites je nahromadenie tekutiny v brušnej dutine. Brušná dutina sa nachádza pod hrudníkom, od ktorého je oddelená membránou. Táto tekutina môže mať mnoho príčin, akými je ochorenie pečene, rakovina, srdcové zlyhanie alebo zlyhanie obličiek.

Čo spôsobuje ascites?
Najčastejšou príčinou ascitu je pokročilé ochorenie pečene alebo cirhóza. Aj keď presný mechanizmus vzniku ascitu nie je úplne známy, väčšina teórií naznačuje zvýšený tlak v prietoku krvi pečeňou.

Základný princíp je podobný tvorbe edému inde v tele v dôsledku nerovnováhy medzi tlakom v krvnom obehu a vonkajším tlakom, v tomto prípade, brušnej dutiny. Ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť k ascitu je veľa soli v tele a zadržiavanie vody.
Niektoré ďalšie príčiny ascitu súvisia so zlyhávaním srdca a obličiek. Závažným zavodnením brucha je aj nádor, ktorý tlačí a vytvára v brušnej dutine krvnú zrazeninu a bráni v normálnom prietoku krvi a zvyšuje tlak. Ascites pankreasu  môže byť viditeľný u ľudí s chronickou pankreatitídou alebo zápalom pankreasu. Najčastejšou príčinou chronickej pankreatitídy je dlhotrvajúca závislosť na alkohole.

Liečba
Liečba závisí na základnej príčine. Karcinomatóza alebo malígny ascites býva liečený chirurgickou resekciou nádoru, zatiaľ čo zavodnenie kvôli zlyhaniu srdca sa lieči  farmakologicky a diétnymi obmedzeniami na posilnenie srdcového svalu.

Medzi diétne obmedzenia patrí znížený príjem sodíka, užívanie diuretík, čo sú močopudné lieky a čaje. Obmedzenie soli na menej ako 2 g na deň je veľmi praktické a úspešné pri liečbe. Diuretiká zvyšujú vylučovanie vody a soli z obličiek.

U pacientov, ktorí nereagujú dobre alebo nemôžu tolerovať dietický režim, sa používa terapeutická punkcia. Ihla je opatrne umiestnená do oblasti brucha, za sterilných podmienok, a odstraňuje veľké množstvo tekutín. Vie telo zbaviť až 4 až 5 litrov tekutiny bezpečne.

ZDROJ: www.atlas.sk
ZDROJ foto: www.shutterstock.com