1_87

Tipy, ako nejesť zo stresu, nudy a samoty

Ste typ, ktorý si potrebuje niečo malé zobnúť, keď je v strese, keď ste nahnevaní, alebo sa potrebujete nejako rozptýliť od každodenných problémov?Emocionálne jedenie nám má pomôcť k uvoľneniu, keď sme rozrušení alebo chceme uniknúť od osobných či profesionálnych neúspechov. Bohužiaľ, pokiaľ nie je konzumácia jedla v harmónií s našou mysľou, horšie nám trávi, jedlo nám ani nechutí, ako by malo a v neposlednom rade priberáme na váhe. Poďte sa s nami naučiť rozvíjať stratégie, ako zredukovať zvyk prejedať sa, aby ste si navodili pocity pokoja, a predišli tak neskôr zvýšeniu telesnej hmotnosti a s tým súvisiacim zdravotným problémom.

Veďte si denník
Ak si nie ste istí, či sú to negatívne emócie, nuda alebo zlý zvyk, ktorý vás vedie k prejedaniu sa, keď nie ste hladní, napíšte si do stravovacieho denníka všetky vaše pozorovania. Zakaždým, keď budete jesť, napíšte si dátum, čas, typ potravín a ako ste sa cítili predtým fyzicky i psychicky. Možno zistíte, že desiatujete dva razy, keď ste doma sami, maškrtíte kvôli dokončeniu nejakej pracovnej úlohy alebo ako spôsob, ako zmierniť nudu alebo stres. Akonáhle odhalíte dôvod, môžete byť skôr schopní zbaviť sa tohto zlozvyku.

Nájdite si hobby
Vymyslite si spôsob, ako sa udržať zamestnanými nejakou aktivitou, pokiaľ ste sami a jete napríklad z nudy alebo osamelosti. Nájdite si nový koníček ako je fotografovanie, maľovanie alebo nejaký šport. Nielen, že vám hobby naplno obsadí vašu myseľ, budete mať aj obsadené ruky na dosiahnutie k jedlu. Aktívne hobby má navyše tú výhodu, že vďaka nemu znižujete stres, stratíte na váhe, ktorú ste získali kvôli emocionálnemu stravovaciemu návyku.
Vyhnite sa pokušeniu

Odstráňte všetko nezdravé jedlo z domova. Vyhnite sa nezdravým potravinám v supermarkete, aby vás nelákalo kupovať nejaké chuťovky a skladovať ich v chladničke. Potrebujete živú a zdravú stravu.

Požiadajte o pomoc
Ak je to s vami už zúfalé, požiadajte o pomoc odborníka. Ak vidíte, že nie ste sami schopní skrotiť emocionálne prejedanie sa na vlastnú päsť, odborník vám môže pomôcť odhaliť koreň problémov, ktoré vám pomôžu vysporiadať sa s vašou poruchou, ktorú maskujete jedlom.

 

Zdroj: www.zena.sk
Zdroj foto: www.shutterstock.com