1_41

Tipy do mrazivej zimy: Čo vás zohreje

Vrstvené oblečenie

Vzduchová vrstva, ktorá vznikne medzi dvoma hoci aj tenšími pulóvrami, svetrami, je najlepšia izolácia proti mrazu. Odporúčajú sa tri kúsky oblečenia, tielko a dva svetre či pulóvre. Keď prídete do miestnosti, vrchný sveter jednoducho zhodíte.

Prírodné materiály

Dobré termoizolačné vlastnosti má ovčia, mohérová, kašmírová a angorská vlna.

Vetrovka

Pri jej kúpe hľadajte na visačke označenie polyester, čo je silanizované polyesterové duté vlákno. Zohreje a nezmokne od snehu. Dutý polyester obsahuje vzduch medzi vláknami, čo je vlastne princíp už vyššie spomínaného vrstvenia.

Umelé materiály

Pred chladom vás najlepšie ochráni polyakrylonitrilové vlákno, ktoré na visačkách spoznáte podľa označenia PAN.

Obuv

Má byť dosť široká, najmä v oblasti prstov. Úzke čižmy stlačia cievy, takže krv nemôže prúdiť až ku končekom prstov a vy mrznete.

Termobielizeň

Ak sa pri práci nepotíte, stačí vám tielko z bavlny. Termobielizeň, ktorá saje pot a potom ho prenáša na vrchnú časť odevu, sa odporúča pri práci, kde sa spotíte, alebo na zimné športy. Vrstva, ktorá je v kontakte s našou pokožkou, je syntetická, najčastejšie z polypropylénového vlákna. Z termomateriálov sa už vyrábajú nohavičky pre dámy, slipy a teplé spodky pre pánov, tielka bez rukávov i tričká s dlhými rukávmi pre obe pohlavia.

  • Základ je mať nohy v teple. Chodidlá vám určite nesmú premoknúť!
  • Chráňte si aj pás. Dobre zakryté bedrá a pupok zabezpečujú takzvanú jadrovú teplotu tela. V tejto časti sú totiž naše vnútorné orgány. Ak tu klesne teplota organizmu pod 35 °C, nastáva podchladenie.
  • Pred odchodom do mrazivých ulíc nezabudnite na šál, rukavice, čiapku. Šál ochráni hrdlo, čiapka uši a čelové dutiny, rukavice bránia omrznutiu prstov. Ak nemáte pokrývku na hlave, z vášho tela unikne až 30 percent tepla!

Zdroj: http://www.pluska.sk
Foto: www.shutterstock.com