1_48

Za nadváhu môže aj mobil: Vypnite telefón a chudnutie pôjde ľahšie

Môže stres za to, že neviete schudnúť? Túto otázku si položili aj vedci na univerzite v Liverpoole a zistili, že ženy, ktoré sú vystavené stresovým podmienkam, zjedia o 20 percent viac čokolády. Podvedome sa snažia upokojiť si nervy maškrtením. To odborníkov veľmi neprekvapilo, oveľa zaujímavejšie bolo zistenie, kam sa týmto ženám ukladá tuk.

Všetky dobrovoľníčky pribrali na páse, hoci mali rôzne typy postáv. Tento objav zaujal Američanov a v San Francisku sa v ňom rozhodli pokračovať.

Objavili, že medzi 160 ženami vo veku od 30 do 46 rokov mali skutočne širšie pásy tie, ktoré žili v ustavičnom strese. Konečnú bodku v tomto výskume dala doktorka Pamela Peeková z Národného inštitútu zdravia v USA. Zistila, že hormóny, ktoré telo v strese vylučuje, ovplyvňuje ukladanie tuku. Nielen, že sa vám ho uloží oveľa viac ako inokedy, ale ukladá sa najmä na páse a bruchu.

ZABUDLI SME RELAXOVAŤ

Kedy ste si naposledy vypli telefón? Nečudujte sa, že ste vystresované a neviete schudnúť. Práve moderné technológie, ktoré sa stali bežnou súčasťou nášho každodenného života sa podieľajú na tom, že takmer vôbec nerelaxujeme. Budete sa čudovať, ale stresový hormón sa začne produkovať ihneď ako vám zavolá šéf, otravná známa alebo aj neznáme číslo.

Rovnako je to i vtedy, keď volajú najbližší, ale v nevhodnom čase, napríklad o polnoci. Automaticky sa vám zvýši hladina stresového hormónu v krvi, pretože okamžite očakávate zlé správy.

ZDRAVÁ RADA

Ak ste bez telefónu ako bez ruky, skúste si ho najprv vypnúť iba na pár hodín. Upozornite všetkých dôležitých ľudí, ktorí by mohli v panike zalarmovať nemocnice, policajtov a hasičov, že dnes večer budete relaxovať. Potom skúste mobil nechať vypnutý celý víkend a nakoniec aj cez týždňovú dovolenku.

TVÁROU V TVÁR

Myslíte si, že hovory sú jediným zlom? Nie! Stres vyvolávajú aj sms správy. Nie však iba tie z banky, ktoré vás informujú o stave vášho účtu. Problémom je, keď vážne veci riešite cez sms-ky. Ľahko sa vytočíte, keď si niečo prečítate nesprávnym tónom, hoci odosielateľ to tak vôbec nemusel myslieť. Toto je najväčší problém aj pri chatovaní a mailovej komunikácií. Americkí psychológovia na webovej stránke venovanej chudnutiu odporúčajú, aby ste dôležité veci riešili tvárou v tvár. Vyhnete sa tak mnohým komplikáciám, nervom a samozrejme zlému stresovému hormónu.

WORKOHOLICI

Predstavte si, že až 35 % ľudí, ktorých súčasťou práce je komunikácia mailom, si po príchode domov zo zamestnania opäť zapínajú počítač a kontrolujú poštu. A to je chyba! Pracovný stres si tak prinášajú aj domov. Ešte horšie sú však na tom tí, ktorým pracovné maily chodia rovno do mobilu a svoju robotu tak riešia 24 hodín denne.

NÁŠ TIP!

Nejedzte za počítačom! Zjete totiž oveľa viac, pocit nasýtenosti sa totiž pri surfovaní po internete dostaví oveľa neskôr ako keď si sadnete v kuchyni za stôl a jedlo si vychutnáte.

 

Zdroj: www.pluska.sk
Zdroj foto: www.shutterstock.com